Nyári befőzés: ezek az idei kedvencek
A nyár a nagy befőzések ideje. Készül a finom sárgabaracklekvár, a málnaszörp, üvegekbe kerül az uborka és a lecsó. A hagyományos befőzési listát érdemes kibővíteni – ezek most a nyár nagy kedvencei, megéri eltenni belőlük jó pár üveggel télire:
Szilvás csatni
Szilvából nemcsak lekvár készíthető, a csatni nagyon trendi, és szinte bármilyen gyümölcsből elkészíthető. Önmagában vagy mártogatósként is remek, de feldobja a legegyszerűbb húsos vagy vegán fogásokat, gasztroajándéknak pedig az egyik legjobb választás, ha meglepnénk velük egyik rokonunkat, barátunkat vagy munkatársunkat.
Mi az a csatni? Egy indiai eredetű gyümölcsös, zöldséges, fűszeres mártásféle, amely hidegen és melegen egyaránt fogyasztható. Még kezdők is bátran nekiállhatnak elkészíteni a szilvás változatot, mert igazán egyszerű:
Hozzávalók:
- 1 kg szilva
- 2 fej lilahagyma
- 1 db alma
- 1 db citrom
- 1 db gyömbér
- 2 db csillagánizs
- 15 dkg cukor
- 1 dl balzsamecet
- 1 dl olvasztott vaj
- só, bors
Elkészítés:
A vajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát, rászórjuk a cukrot, kissé karamellizáljuk. Hozzáadjuk a citrom reszelt héját, plusz egy kis levet, a gyömbért is belereszeljük, meglocsoljuk ecettel. Lassú tűzön néhány percig összeforraljuk, azután belekerülhet a felkockázott szilva, alma és a fűszerek. Fedő alatt főzzük kb. 20 percig, majd fedő nélkül addig, míg elfő a leve, és jó sűrű nem lesz. Sterilizált üvegekben dunsztolva mehet is a kamrába!
Házi kukoricakonzerv
Roppanós főtt kukoricából az év bármely napján csemegézhetünk, nemcsak nyáron. Egész csöveket is elrakhatunk, de leszemezve egyszerűen felhasználó majd salátákba, levesekbe, hús- és halételek mellé. Édesen vagy savanyítva is befőzhetjük.
A kukoricákat 10 percig kell főzni, majd a főzővizet egy kis sóval és cukorral újból felforralni. Ezután a kukoricacsöveket vagy a kukoricaszemeket steril üvegekbe tesszük, ráöntjük a főzőlevelet, rácsavarjuk az üvegtetőket, betekerjük törölközővel, és hagyjuk száraz dunsztban kihűlni.
Tipp: Ha savanyítjuk, a főzőlébe tegyünk ecetet és ízlés szerinti fűszereket, például mustármagot, borsot, kaprot, babérlevelet.
Levendulaszörp
Igazi aduász lehet a konyhában! Önmagában is isteni finom és mutatós a levendulaszörp, de felhasználható koktélokhoz, teákhoz, gyümölcslevekhez, sülthúsokhoz, halakhoz, sőt még kekszek és fagylaltok ízesítésre is.
Így kell elkészíteni: 1 kg cukrot felforralunk 1 liter vízben, ezzel megvan az alapszirup. Ebbe tegyük a levendulavirágokat és néhány karikára vágott citromot. Lefedjük a fazekat, és hűvös helyen hagyjuk pihenni egy napot. Utána leszűrjük, átforraljuk, és beleöntjük tiszta szörpösüvegekbe.
Dinnyelekvár
Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik annak, aki még nem kóstolta, de nem szabad kihagyni a nyári befőzések sorából. A dinnyelekvár főzése egyszerű, az íze pedig nagyszerű! Kimagozzuk, felkockázzuk, kipréseljük. Hozzáadunk cukrot és citromlevet, alacsony lángon 1 órán át főzzük. Csinos kis üvegekbe töltjük, dunsztoljuk, máris kész.
Tipp: Dzsemfixet belekeverve dinnyezselé lesz belőle, nagyon látványos, és a gyerekek (is) imádni fogják!
Házi ketchup
Finomabb, tisztább, természetesebb, mint a bolti, és még tartósítószer sem kell bele. Érdemes nagy adaggal eltenni, ha a család szereti sült krumpli, hotdog, hamburger vagy virsli mellé. A paradicsomot lepirított fokhagymával, cukorral, ecettel, sóval és babérlevéllel kell jól átfőzni sűrűre, majd leszűrni és még forrón üvegekbe tölteni, dunsztolni. Aki csípősen szereti, tegyen bele chilit is.
Tippek a befőzéshez:
- Legyen minden előkészítve, amire szükség lesz, például lábasok, tálak, keverőkanalak, merőkanalak, passzírozók, konyharuhák és persze sterilizált üvegek.
- A felhasznált üvegek legyenek mind épek, sérülésmentesek. A rájuk való tetők is!
- Megfelelő anyagú és méretű lábasokat, fazekakat válasszunk, ne égjen le bennük semmi, és főzés közben ne fröccsenjen ki a forró gyümölcs-, zöldségféle.
- A gyümölcsöket, zöldségeket alaposan át kell válogatni, legyen mind ép, egészséges darab.
- Ha szükséges, édesíteni a cukor mellett porított édesítőszerekkel, mézzel is lehet.
- Amikor forró lekvárt, szörpöt merünk a steril üvegekbe, először mindig csak egy keveset tegyünk bele, hogy átadja hőmérsékletét az üvegnek, és az ne repedjen meg.
- Ha dunsztoláskor fejjel lefelé fordítjuk az üvegeket 5-10 percre, vákuum keletkezik bennük, nem fog megromlani a tartalmuk.
- A megtöltött üvegeket hűvös, száraz helyen tároljuk, ne érje napsütés vagy sok pára.
- Címkéket is tegyünk rájuk, hogy tudjuk, mikor készültek, és mi van bennük.