Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Megszűnt az ügyfélszolgálat

Menő a disznótoros!

Menő a disznótoros! Újra divatba jött a disznóvágás. Nemcsak arról szól már, hogy biztosítsa a család több hónapnyi húskészletét, és jöjjön mindenki segíteni, sürögni-forogni. Igazi gasztronómiai parádé lett, társasági esemény, a nagy téli-parti.

Összejön a rokonság, a barátok vagy a munkatársak, és együtt darabolnak, tömnek, sütnek, főznek, lakomáznak. Sül a hagymásvér, a pecsenye, fő az orjaleves, készül a toros káposzta.

Persze a boltokban is meg lehet vásárolni a sonkát, a szalonnát, a kolbászt, de biztosan nem lesz annyira finom és olyan jó minőségű, mint a házi. Nem beszélve a felejthetetlen társasági élményről, és a kétkezi munka büszkeségéről.

A pálinkától a disznósajtig

Van, ahol már december elején bontják a húst, hogy a karácsonyi asztalra elegendő finomság kerülhessen. A házi a legjobb, így a disznótoros napja jellemzően házi pálinkával indul. A hangulat megalapozása után jön a disznóvágás, a perzselés, tisztítás, darabolás.

A vért egy nagyobb edényben fogják fel, és sót adagolnak hozzá, hogy ne alvadjon meg. Ebből lesz a finom hagymásvér és egy kis adalék a véres hurkához. A beleket átmossák, hogy a hurka és a kolbász masszáját legyen mibe tölteni. A máj a hurkába kerül, a tüdőből szalontüdő vagy savanyú leves készül. A hátról lekerül a szalonna, az oldalast kétfelé bontják. A vesét megfőzik, a sonka, a csülök és a szalonna megy a füstölőbe. A körmök némi színhússal és a bőrös részekkel a toroskáposztába kerülnek. A disznó gerincének felső, húsos részéből fő majd az orjaleves, azután a tepertő. A hús nagy részéből kolbász készül, a szűzpecsenyét leválasztják, a fejből finom disznósajt lesz.

Milyen eszközökre lesz szükség?

Kések, bárdok. Mert nem mindegy, hogyan bontják fel az állatot. A disznótoros finomságok akkor sikerülnek a legjobban, ha pontosak a vágások.

Húsdaráló. Hogy elkészülhessen a friss, finom hurka. A kézzel tekerős változat mellett beszerezhető elektromos daráló is, ezzel sokkal gyorsabbá és hatékonyabbá válik a munka.

Húskampók. Szükség lesz rájuk! Igény szerint különböző méretekben kaphatók.

Hurkatöltő, kolbásztöltő. Az alapanyagok feldolgozásakor bizony számít a sebesség, hiszen nagy mennyiségű hússal kell végezni viszonylag rövid idő alatt. Egy jó töltő meggyorsítja a munkát.

Üstök. A disznóvágást üst vagy üstház nélkül nem is lehet elkezdeni. Olyan űrtartalmút érdemes választani, ami megfelel majd a feldolgozás mennyiségének. A vízforralás mellett befőzésre és nagyobb mennyiségű ételek elkészítésére is alkalmas.

Abáló. Alapfelszerelés disznóvágáskor! Kiválóan használható a különböző húsfélék, töltelékáruk, a hurkák és a disznósajt főzéséhez.

Bogrács. A bográcsozás vonzerejét a társaság és a hangulat adja, mi pedig hozzá az ideális eszközt. Ez az egyik legősibb edény, különleges élménnyé teszi a közös főzést.

Edények. Lábasok, sütőtálak, serpenyők, tepsik, cserépedények, tányérok. Sok mindenre lesz szükség, a húsfélék tárolását is meg kell oldani a megfelelő edényekkel!

Zsírosbödön. A disznóvágás egyik kihagyhatatlan kelléke! A legjobb választás nagyobb mennyiségű sertészsír tárolásához. A zsírosbödönök felfelé keskenyedő kialakításának köszönhetően a lehető legkisebb felületen érintkezik a zsír a levegővel, a fedők pedig megvédik a zsírt az avasodástól.

Fakanalak, merőkanalak. Ne a munka közepén, a sütés-főzés közben derüljön ki, hogy kevés a fakanál, vagy nincs megfelelő merőkanál, kiszedőkanál. Ezekre a konyhai eszközökre mindig szükség lesz, többféle méretben is be kell szerezni.

Perzselő. Érdemes alaposan felkészülni a disznóvágás szezonjára, és a perzselőt is időben megvásárolni, kipróbálni.

Készül a lakoma

Nemcsak a kemény munkához kell sok ember, hanem ahhoz is, hogy végigegye a disznótorost. Bizonyos fogások már frissen, a disznóvágás munkálatai alatt elfogynak, mint például a hagymásvér, a vesevelő, a frissen sült tepertő. De bőven marad az ünnepekre is elég lakoma, orjaleves, sült kolbász, májas hurka, véres hurka, toros káposzta, pecsenye, malacfarok, kocsonya. A fagyasztóba is kerülhet sok-sok karaj, comb és oldalas.

Tippek a fűszerezéséhez

  • Kolbászhoz
    Egy jó kolbászba mehetnek a lapocka és a comb részei, egy kevés szalonna is a megfelelő zsírossághoz. Klasszikus fűszerezése: paprika, köménymag, só, bors. A kolbászhoz adható még szerecsendió és fehérbors, kakukkfű és fokhagyma vagy gyömbér és citromos bors is.
  • Hurkához
    A disznó belsőségeiből, zsírjából, fejhúsából, tokaszalonnából és némi színhúsból készül. Megy hozzá rizs, gersli, hajdina vagy zsemle is. Hagyományos fűszerei a majoránna, a só és a bors, de mehet bele babérlevél és szegfűbors is.
Telefon:+36-70-546-6632

Elérhetõségek