Márton napi libaságok és desszertek
„Aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik” - tartja a mondás. Azért, hogy senki ne maradjon éhen, összegyűjtöttük a legfinomabb libás ételeket. Azoknak, akik nagy lakomát csapnak, és szeretik a hagyományos ízeket, és azoknak is, akik kicsiben ünnepelnek, és szívesen kipróbálnak valami nem szokványosat.
Variációk sült libára
A liba húsa önmagában is rendkívül ízletes, ezért a fűszerezése igen egyszerű. Egy kis só, néhány zöldfűszer, és már süthető is. Egyben vagy darabokban, a combját, mellét, máját. A liba sütésekor érdemes követni a régi eljárást, a konfitálást, amikor is jó sok zsírba helyezzük a húst, és alacsony hőfokon, hosszasan sütjük, a végén pedig megpirítjuk. Így nem fog kiszáradni, igazán szaftos, omlós libasült lesz belőle!
Egészben sült libánál a bőre alá is tehetünk fűszereket vagy különféle gyümölcsös, gesztenyés, májas töltelékeket. Arra azonban ügyelni kell, hogy ne tömjük túlságosan meg a szárnyast, mert akkor nehezebben sül át. Az eszközöket, edényeket is jól válogassuk meg, a tepsi, a serpenyő mérete és anyaga legyen ideális a liba elkészítéséhez.
A tökéletes libacomb
Hozzávalók:
- 4 db libacomb
- 10 dkg libazsír
- 2 fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 kávéskanálnyi só
- feketebors
- ízelés szerint kakukkfű, rozmaring, majoránna, babérlevél
Elkészítés:
A libahúsnak jót tesz, ha néhány óráig sóoldatban ázik, majd letörölgetve egy éjszakát a hűtőben pihen. Ha erre nincs idő, dörzsöljük át sóval, szórjuk meg egy kevés feketeborssal, tegyük tepsibe, bőrével lefelé a zsírba fektetve. Takarjuk le, és 90 percig hevítsük 120 fokon. Ha jó zsírosak a combok, víz sem kell alá. Utána kerüljön mellé a hagyma, a fokhagyma és ízlés szerint további fűszerek. Locsoljuk át a combokat a kisült zsírjával, és 30 percig süljenek még 180 fokon. Ezután öntsük le a kisült zsírt, vagy a combokat szedjük át egy sütőpapírral bélelt másik tepsibe, és újabb 30 percig, immár fedő, takarás nélkül pirítsuk szép barnára 200 fokon.
Milyen köret illik a libasült mellé?
A legjobbak: lilakáposzta, káposztástészta, sütőtök, knédli, krumplipüré, röszti, vajas-karamellás sültalma, vörösboros aszalt szilva, csilis-csokis füge, hajdina, gomba, juhtúrós nokedli.
Sólet és libaburger
Füstölt libahúsból készülhet az egyik legjobb sólet, érdemes jó nagy tepsit választani hozzá. A sólet a cserép- és vasedényekben sül a legfinomabbra. De nemcsak a sólett szereti a libahúst: készülhet belőle paprikás, rakottas, lecsó és persze töpörtyűs pogácsa is.
Hamburgerrajongók figyelem, itt a Márton-napi libaburger! A húspogácsához darált libamellet és egy kevés libahájat kell adni, serpenyőben jól lesütni. A buciba kerüljön a szokásos zöldségeken és önteteken kívül cheddar sajt és édes hagymalekvár. De a megszokott, kedvenc marhahúsos hamburgerből is extra fogás varázsolható egy kis hozzáadott, hagymás zsírban kisütött libamájjal.
A libából főjön leves
A klasszikus húsleves is remek lesz, ha néhány libanyakkal vagy libahúsból készített gombóccal gazdagítjuk, de kifejezetten libahúsból, nyakból, combból, szárnyból is főhet a leves. Lehet tárkonyos, becsinált, gyömbéres vagy tejszínes-parmezános is. Hideg őszi napokon különösen jól fog esni!
Az elmaradhatatlan ludaskása
A leves mellé érdemes elkészíteni ezt a régi, de újra divatba jött kását. Libazsíron meg kell futtatni a rizst, majd felengedni libahúslével, fűszerezni, fedő alatt puhára párolni, azután hozzákeverni az apróra vágott leveszöldségeket és a darabolt főtt libahúst. Rizs helyett bulgurral vagy kölessel is elkészíthető.
Desszertek Márton-napra
A püspökkenyér igazán nagyszerű választás az ünnepre (őzgerinc formában mutat jól!), mint ahogyan az étcsokis lúdlábtorta, a libanyak formájú perec, a Márton-napi mandulás-fahéjas kifli és természetesen a Szent Márton szelet:
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 20 dkg cukor
- 25 dkg vaj
- 2 tojás
- 10 dkg cukros darált dió
- 1 csomag sütőpor
- egy kevés tej
- kakaó
- lekvár
- citromlé
Elkészítés:
A tészta hozzávalóit, a lisztet, a cukrot, vajat, a tojások sárgáját és a sütőport összegyúrjuk egy kevés tejjel, és három egyforma darabra szedjük. Az egyikbe kerüljön kakaó! A fehér tésztadarabot kinyújtjuk, tepsibe tesszük, megkenjük finom lekvárral és cukros darált dióval. Erre kerül a szintén kinyújtott kakaós tésztalap, újra lekvár és dió, végül a harmadik tésztalap. Megszurkálva mehet is a sütőbe 20 percre. A tojásfehérjéket a porcukorral és a citromlével kemény habbá verjük, és ráhalmozzuk a kihűlt sütemény tetejére. Miután megszilárdul, már szeletelhető és tálalható.