Így lesz a legjobb a grillezett steak!
Tavasszal végre több időt tölthetünk a szabadban, kivihetjük a konyhát a teraszra, a kertbe. Indul a grillszezon, és ennek egyik főszereplője a steak. Persze meg lehet sütni serpenyőben és sütőben is, de egy igazi kerti partiról nem hiányozhat a grillezett steak!
Hogyan kell előkészíteni a húst a grillezéshez?
Grillezés előtt a húst ki kell venni a hűtőből, és legalább fél óráig szobahőmérsékleten pihentetni. Ha túl hideg marad, nem melegedik át kellően a hús, akkor a nagy hőingadozástól összerándul, és nagyon kemény lesz. Kívül megéghet, belül pedig nyers marad.
Nem szabad a húst kiklopfolni, sem túl vékonyra vágni. Minimum 1,5 cm vastag kell legyen, de az igazi steak 4 cm vastagságú.
A grillmesterek arra esküsznek, hogy a steaket csak sóval és borssal kell ízesíteni, nem kell túlfűszerezgetni, mert így lesz a legfinomabb. A húst esetleg közvetlenül sütés előtt átkenhetjük még egy kevés olajjal, hogy ne tapadjon rá a rácsra.
Tipp: Nem tilos a steaket sütés előtt fűszerezni vagy pácolni, de a pác ne legyen sós, mert kivonja a vizet belőle. A jó páchoz elég egy minőségi olaj és fűszerek, például zsálya, rozmaring, kakukkfű, oregánó, de mézet, dijoni mustárt vagy vörösbort is használhatunk.
A grill előkészítése
A parázs legyen jó vastag, a grill pedig forró, 200-250 fok közötti. A rácsot ne tegyük túl alacsonyra, mert a kicsöpögő zsír miatt folyamatosan felcsaphatnak a lángok. Az ideális méretű és formájú rács megadja a steak hagyományos csíkos-kockás lenyomatát. A hús forgatásához villa helyett szerezzünk be grillfogót, mert a szurkálástól kifolyik a nedvesség a húsból, és kiszárad a steak.
Mennyi ideig kell sütni?
A sütési idő nagyban függ attól, milyen vastag a hús, mennyire zsíros, valamint ki hogyan szereti steaket. Van, aki a szaftos, véres steakért rajong, más a közepesen átsütött rózsaszínűért, és akad, aki teljesen átsütve eszi csak meg. Egy 3-4 cm vastag steakhez az alábbi sütési idők javasoltak, elkötelezettek egy húshőmérőt is beszerezhetnek:
- véres steak (rare) kb. 2 perc sütés mindkét oldalon, a hús belső hőmérséklete 52 °C
- közepes steak véresen (medium rare) kb. 3 perc sütés mindkét oldalon, a hús belső hőmérséklete 55 °C
- közepesen átsült steak (medium) kb. 4 perc sütés mindkét oldalon, a hús belső hőmérséklete 60 °C
- majdnem teljesen átsült steak (medium well) kb. 4,5 perc sütés mindkét oldalon, a hús belső hőmérséklete 65 °C
- teljesen átsült steak (well done) kb. 5 perc sütés mindkét oldalon, a hús belső hőmérséklete 70 °C
A húst átlósan kell a forró rácsra helyezni, először bal, majd jobb irányban, megvárni, amíg egy kis kéreg képződik rajta, és akkor átfordítani, mert így könnyen leválik a rácsról. A végeredmény szép négyzethálós, grillcsíkozott steak lesz!
Miután megsült a steak
A megsült steaket mindig pihentetni kell! A túl korán felvágott húsból kifolyik az értékes, ízes leve, és könnyen rágóssá válik. Legalább annyi ideig kell pihentetni a kész steaket tálalás előtt, mint amennyi ideig sült a grillen.
Milyen köret illik a steak mellé?
A steakhez általában fűszeresvajas, héjában sült burgonya és friss saláta jár, de a sült édesburgonya is remekül illik hozzá, vagy a chilivel megszórt, grillen sült egész krumpli. A klasszikus paradicsomos, hagymás salátához tehetünk köretként még párolt spárgát, brokkolit, zöldbabot. Kínálhatjuk pirított gombával, vörösboros barnamártással, zöldborsmártással, az ínyenceknek pedig fokhagymás garnélarák, sült libamáj vagy fésűkagyló is kerülhet a steak mellé.