Farsang, fánk, szerelem

A hosszú, borongós január után itt az ideje egy kis vidámságnak, mozgalmasságnak. Elő a jelmezekkel, a lufikkal, a fánksütőkkel, a virágokkal, a szívecskékkel! Nemcsak a gyerekeké a farsang, és a Valentin-nap sem csak a szerelmesekről szólhat.
A hosszú, borongós január után itt az ideje egy kis vidámságnak, mozgalmasságnak. Elő a jelmezekkel, a lufikkal, a fánksütőkkel, a virágokkal, a szívecskékkel! Nemcsak a gyerekeké a farsang, és a Valentin-nap sem csak a szerelmesekről szólhat.
Manapság már a felnőttek számára is rendeznek trendi farsangi partikat országszerte, de egyre többen tartanak jelmezes házibulikat. Összegyűlnek a barátok egy-egy tematikus álarcosbálra, ahol megjelennek a kedvenc sorozatok vagy trilógiák szereplői, a filmsztárok, a történelmi korok jeles alakjai, vagy éppen egymás karikatúrái. Gyerekekkel közös farsangi murit is lehet csapni, jöhetnek a kis és nagy Pókemberek, Darth Vaderek, Elsák, kiscsibék, tyúkok, kakasok.
Édes február
A farsangi időszak favorit desszertje egyértelműen a szalagos fánk. A fáma szerint egy pék vérmes felesége veszekedés közben a férjéhez akart vágni egy maréknyi tésztát, amely utat tévesztve a forró zsiradékban landolt. Nevét pedig az aranybarna fánkon körbefutó fehér csíkról kapta.
A tökéletes szalagos fánk sütéséhez kell némi rutin és néhány fortély, de kezdők is bátran nekiállhatnak. A tésztához liszt, tej, cukor, élesztő, vaj, tojás, vaníliás cukor, só, reszelt citromhéj és rum szükséges. Azután jöhet a lekvár és a porcukor.
Mire kell figyelni a fánk sütésekor?
Alapszabály! Minden hozzávaló legyen szobahőmérsékletű. A konyha is legyen lehetőleg huzatmentes és kellemesen meleg.
Zsiradék. Friss növényi olajat érdemes használni. Fontos, hogy bő zsiradékban kell sütni a fánkokat, ne érjenek le az edény aljára. Megfelelő méretű, nagy edényt válasszunk.
Hőfok. Közepesen meleg 160-170 °C az ideális, nem szabad túlságosan felforrósítani az olajat, mert akkor kívül megéghet a fánk, míg belül nyers marad.
Egyszerre keveset. Ha túl sok fánk kerül az olajba, akkor az hirtelen lehűl, habzik, szinte kifut. Ilyenkor ki kell szedni a fánkokat, és újraforrósítani a zsiradékot.
Jól jön egy fedő. Nagyobb fánkoknál tegyünk fedőt az edényre, amíg az egyik felük szép egyenletesen átsül. Fordítás után már nem kell rátenni a fedőt!
Kezdőknek és haladóknak. A kezdők próbálkozhatnak az egyszerűbb változattal, amikor a megkelt és gömbölyűre kerekített tésztát üresen sütik meg, és csak utólag töltik meg nyomózsákból lekvárral. A gyakorlottabbak megtölthetik az egyik tésztalapot lekvárral, borítsák rá a másikat, és fánkszaggatóval formázva süssék ki a lekváros gömböket.
Variációk fánkra
- Csörögefánk. A szalagos fánknál egyszerűbb elkészíteni. Jellegzetes csavart, hosszúkás, forgács alakú, és ropogós. Nem kell keleszteni, nincs benne élesztő, egyszerűen csak ki kell sütni.
- Rózsafánk. Nemcsak finom, de nagyon mutatós! Pogácsaszaggatóval háromféle méretű tésztakorongból áll össze. Ezeket kell tojással összeragasztani, késsel bevagdosni, így alakulnak ki a szép kis rózsaszirmok.
- Amerikai fánk. A jól ismert „lyukas fánk”. Cukormázzal, csokoládémázzal is készül, rengeteg féle ízesítéssel, lehet töltetlen vagy töltött is.
- Pillefánk. Élesztő helyett sütőporral készül, nem kell sem dagasztani, sem keleszteni. A tésztát egyszerűen az olajba kell szaggatni egy evőkanál segítségével.
- Ekler fánk. A francia cukrászat egyik nagy klasszikusa, könnyű tésztája és habos tölteléke miatt szeretik annyira. Könnyű elkészíteni, megtalálható mindenféle ízzel és színben.
- Berliner fánk. A hagyományos fánkot sütés után kristálycukorba kell forgatni, azután tölteni krémmel vagy lekvárral.
- Bismarck fánk. Hosszúkás formájú, pudinggal töltött fánk, a tetejét csokoládéval vonják be.
- Churros. A spanyolok közkedvelt nemzeti desszertje. A képviselőfánkhoz hasonló tésztájú, csak édesebb, élesztő nélküli. Lehet kerek vagy hosszúkás formára is sütni.
- Sós fánkok. Bizony, nemcsak édesen isteni! Burgonyás, sós, kelt tésztából készül, mehet bele káposzta, sonka, kolbász, sajt is.
Házi csokoládé Valentin-napra
Sok helyen február 14-én nemcsak a szerelmesek ajándékozzák meg egymást, hanem a jó barátok, rokonok is. Mindazok, akiket szeretet köt össze. A virágok, lufik, párnák, plüssök és megannyi szívecskés holmik özönében azonban a legmenőbb ajándék a saját készítésű bonbon és csokoládé lett.
Miért jó a házi csokoládé?
YMert pontosan tudható, hogy mi van benne, elkerülhetők a nemkívánatos hozzávalók, aromák, állományjavítók, allergén összetevők.
YMert személyre szabottan készíthető el a kedvenc csokoládé. A nagy Ő-nek, férjnek, feleségnek, gyerkőcnek, szülőknek, barátoknak.
YMert beleadható minden kreativitás és szeretet, igazán egyedi ajándék lesz.
Mi kell a csokoládékészítéshez?
Kakaó, natúr tejpor, cukor, víz és vaj. (A tejpor és a cukor igény szerint cserélhető növényi tejre, természetes édesítőre, mézre is.)
Elkészítés:
A vizet a cukorral szirup sűrűségűre kell főzni. Ez kb. 5-7 perc alatt megvan. Ezután a lábast levéve a tűzről, mehet bele apránként a vaj, folyamatos keveréssel. Mindig meg kell várni, amíg a beledobott vajdarabka elolvad, csak ezután menjen bele a következő adag. Az átszitált, csomómentes tejpor és a kakaó szintén folyamatos keveréssel kerüljön a szirupos masszába. Rögtön formába kell önteni, mert hamar megszilárdul.
Fontos!
Érdemes beszerezni szilikonos bonbon formát, mert könnyű lesz kivenni belőle a megszilárdult csokoládét, és persze gyönyörű, mutatós lesz a végeredmény.
Ízesítés:
Még formába öntés előtt mehet a masszába ízlés szerint minden finomság. Aszalt gyümölcsök, kókuszreszelék, chili, menta, rózsabors, fahéj, kakaóbabtöret, karamell, kávé, dió, mogyoró.