Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Megszűnt az ügyfélszolgálat

Bevásárlólista a disznótoroshoz

Bevásárlólista a disznótoroshoz

Átléptünk 2022-be, megemésztettük a nagy karácsonyi lakomát, jöhet a disznótoros! A disznóvágás nemcsak a húsfeldolgozó munkáról szól, igazi gasztroesemény családi, baráti körben. Hogy minden kéznél legyen, és zavartalanul folyjon a mulatság, mutatunk 8 eszközt, amire feltétlenül szükség lesz:

1. Perzselő

A pálinkázás és a kaszabolás után a sertésről el kell távolítani a sok szőrszálat, ehhez pedig a legjobb módszer a perzselés. A perzselő használatakor figyelni kell arra, hogy ne égjen meg a bőr, és ne repedjen ki. Érdemes egy kicsit megszúrkálni előtte, és kétszer átperzselni a bőrt, majd szép tisztára, fehérre kaparni. 

2. Abáló

Alapfelszerelés disznóvágáskor! Kifejezetten a különféle húsok, töltelékáruk, a hurkák és a disznósajt főzéséhez való. A zománcozott abálókosarakkal egyszerű lesz a húsáru bemerítése a forró vízbe. Bográcsozáskor is nagy hasznát vehetjük majd. 

3. Üst

Olyan űrtartalmú üstöt érdemes választani, amely passzol feldolgozott hús mennyiségéhez. A vízforralás mellett befőzésre és nagyobb mennyiségű ételek elkészítésére is alkalmas. A legkényelmesebb teljes üstházszettet vásárolni, így nem lesz gond megfőzni a tokaszalonnát, zsírszalonnát, a fejet, a májat.

4. Húsdaráló

Az egyik legfontosabb alapkellék, hogy elkészülhessen a finom hurka. Legyen strapabíró és masszív, minőségi a daráló kése és tárcsája, lehetőleg rozsdamentes acél. A kézi tekerős húsdarálók mellett ma már elektromos darálót is lehet kapni, amellyel jóval könnyebb és gyorsabb lesz a munka. Az sem utolsó szempont, hogy a húsdarálót egyszerű legyen szétszerelni és kitisztítani.

5. Hurkatöltő

Egy profi hurkatöltő nagy segítséget jelent a hús feldolgozásánál, amikor nagyobb mennyiséget kell minél gyorsabban megtölteni. Hurkához és kolbászhoz is ugyanúgy használható. Kezdőknek bőven elég lesz a 4-5 literes töltő, aki viszont már gyakorlottabb, válassza nyugodtan akár az ipari 15 literest!

6. Bárd

A megfelelő szúrószerszámok bizony elengedhetetlenek a disznótoroshoz, hiszen csak megfelelő késsel lehet a szétbontást, darabolást elvégezni. Alapvető, hogy a bárd nyele masszív legyen, és kényelmes kialakítású, álljon kézre, a pengéje pedig legyen éles és hibátlan. Érdemes ebből többfélét bevásárolni, nem árt azt sem, ha egy élező is kéznél van a disznóvágás során.

7. Zsírosbödön

A házi disznózsírról már bebizonyosodott, hogy egészségesebb az étolajnál, és nem emeli meg a koleszterinszintet. Míg korábban az állati zsírokat tették felelőssé az elhízásért, a szív- és érrendszeri betegségekért, ma már tudjuk, hogy a finomított szénhidrátokat, a cukor fogyasztását kell visszafogni. Szóval bátran elő a zsírosbödönökkel! Mert a disznózsírral sokkal finomabb lesz a rántás, a hájas tészta is. A zsírosbödönök úgy vannak kialakítva, hogy felfelé szűkülő formájuknak köszönhetően minél kisebb felületen érintkezik a zsír a levegővel, a fedelük pedig védelmet nyújt az avasodástól. Így hűvös helyen tárolva sok-sok hónapig is eláll.

8. Vájdling

Nemcsak a zsírnak kell a bödön, a disznótoros során rengeteg edényre lesz szükség, hiszen sokféle alapanyag válik a sertésből a feldolgozás során. Kellenek a nagy fülestálak, lábasok, serpenyők, tepsik, sütőtálak, tányérok. Készülhet a tepertő, a disznósajt, a körömpörkölt, az orjaleves, a cigánypecsenye, a friss hurka és a kolbász!

És hogy a desszert se maradjon el, íme egy szuper recept:

Lekváros hájas sütemény

Hozzávalók:

  • 50 dkg friss háj
  • 60 dkg liszt
  • 4 tojás sárgája
  • 1 evőkanál ecet
  • 1 doboz tejföl
  • 1 evőkanál rum
  • csipet só
  • szilvalekvár

Elkészítés:

A hájat lehártyázzuk, ledaráljuk, hozzáadjuk az ecetet. Közben a lisztet, a tojássárgákat, a tejfölt és a rumot egy csipet sóval összegyúrjuk, vékonyra kinyújtjuk, és megkenjük a hájjal. A kinyújtott tésztát az egyik oldalán behajtjuk, ráhajtjuk a szemközti részt, majd a jobb, illetve bal oldali részét is. Pihentetjük hűvös helyen 15 percig, azután ismét kinyújtjuk a tésztát és hajtogatjuk. Legalább háromszor ismételjük a hajtogatást!

Ha elkészültünk, nagyjából 1,5 cm-es vastagságúra nyújtva kis téglalapokat vagdosunk a tésztából. Ráteszünk egy kiskanálnyi szilvalekvárt a téglalapokra, ráhajtjuk a széleket, és megkenjük tojássárgájával. Előmelegített sütőben 200 fokon 20-30 perc alatt készre is sül. Porcukorral megszórva tálaljuk.

Telefon:+36-70-546-6632

Elérhetõségek