Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Megszűnt az ügyfélszolgálat

6 kérdés és 6 válasz a bográcsozásról

6 kérdés és 6 válasz a bográcsozásról

Egy menő kerti partiról nem hiányozhat a bogrács! A szabadtéri főzés sajátos hangulatával semmi nem ér fel, összehozza a családot, a barátokat, de csapatépítő programnak sem utolsó a munkatársakkal. Hogy a közös bográcsozás élményét ne zavarja meg semmilyen gikszer, íme 6 válasz 6 gyakori kérdésre:

1. Mi a különbség a bajai és az alföldi bogrács között?

A bajai bogrács kifejezetten halászlé főzésére való: felül szűkül, alul szélesebb, az étel így magas hőfokon tud főni, és nem párolog intenzíven, nem veszít sok levet. Az alföldi bogrács a bajai ellentéte: alul szűkebb, felül pedig szélesebb, ebben főzhető a finom gulyás, a pörkölt és még megannyi kedvelt egytálétel.

2. Melyik bogrács a legjobb?

Többféle bogrács közül választhatunk, az öntöttvas például nagyon strapabíró, és jól vezeti a hőt. Az első használat előtt azonban ráfér egy alapos kiégetés, használat után pedig rögtön el kell mosni, ki kell tisztítani. Rendszeres zsírozással megelőzhető a rozsdásodása!

A réz bográcsok is nagyon kedveltek, de figyelni kell arra, hogy savas ételek, ecetes, paradicsomos fogások nem főzhetők benne. A zománcozott bográcsok a legpraktikusabbak, mert könnyen kezelhetők, nem ég le bennük semmi, egyszerű a karbantartásuk is, de általában nem bírják sokáig. Inkább azoknak való, akik ritkán bográcsoznak.

3. Mekkora legyen a tűz?

A halászléhez kell a nagy, lobogó tűz, azonban a többi ételnél a láng ne legyen túl nagy, ne érje közvetlenül az edény alját, oldalt se csapjon fel, mert hamar leéghet benne minden. Az egyenletes, forró, izzó parázs az ideális, amelyben csak pár fa tüze ég. A bogrács olyan magasságban legyen, hogy kényelmesen lehessen forgatni, rázogatni főzés közben a tűz felett.

4. Milyen ételt főzzön bográcsban egy kezdő?

Újonc bográcsozóként ajánlott egyszerűbb ételekkel gyakorolni, ahol az alapanyagok szinte egyszerre főnek meg, vagy könnyen megtippelhető a főzési idejük. Ilyen például a lecsó, a paprikás krumpli, a pörkölt, a slambuc. Hamar kitapasztalható, hogy mekkora lángon mennyi idő alatt főnek majd készre az alapanyagok, a hús, a krumpli, a hagyma, a paprika, a paradicsom. Érdemes az alapanyagokat aszerint feldarabolni kisebbre vagy nagyobbra, amennyi időt igényel a főzésük, így egyszerre készülhetnek el.

5. Zsír vagy olaj?

Csakis zsír! És szalonna. Bográcsba nem való az olaj, azzal jobb a köreteket, a salátákat ízesíteni. Arra is ügyelni kell, hogy a zsiradékban felforrósított hagymára ne kerüljön rögtön rá a pirospaprika, csak a főzés utolsó 10-15 percében, mert a hosszabb főzési idő alatt biztos odakap majd a bogrács széléhez és megkeseredik. 

6. Meddig tart a bográcsozás?

Bográcsban főzőcskézni tovább tart, mint a konyhai tűzhelyen, hiszen csak egy láng adott, az sem állandó, figyelni kell rá. De a bográcsozás nemcsak a szabadtéri főzésről szól, a finom fogások mellett legalább ennyire fontos a társaság. A családdal, barátokkal, kollégákkal való együttlét. Éppen ezért jó, ha készül egy kis hidegtál, pogácsa vagy szendvics, nem túl laktató vendégváró falatok, hogy addig se kopogjon a szeme senkinek, amíg várja a bográcsban főtt remek ételt, és érzi a mennyei illatokat.

Telefon:+36-70-546-6632

Elérhetõségek