11 gyakori hiba, ami könnyen tönkreteheti a grillpartit
Amint kisüt a nap, a kertekben, a teraszokon megjelenik a tavasz és a nyár egyik elmaradhatatlan kelléke, a grillsütő. Hozzá a hamburger, a steak, a kolbász, a csirke és megannyi finomság. De még a rutinos grillezők is mellényúlhatnak olykor, a kezdőknek pedig pláne jól jön egy kis útmutató, milyen tipikus hibákat kell kerülni, és mire érdemes jobban odafigyelni, hogy végül senki ne maradjon éhen.
1. Nincs előmelegítve a grillsütő.
Az első tipikus grillezési hibát sokan már azelőtt elkövetik, mielőtt ténylegesen belefognának a grillezésbe. Ha ugyanis nincs előmelegítve a grillsütő, és rögtön a begyújtás után kerül rá a hús, nagy az esélye annak, hogy kívül ropogósra sül, de belül félig nyers marad. Steak esetében ez nem olyan nagy probléma, de a kolbász vagy a csirke ehetetlen lesz.
2. A hűtőből egyenesen a grillrácsra?
A hideg grillsütőn túl a hideg hús is problémát okozhat. Ne a hűtőből előkapva kezdjünk neki a hús sütésének, hagyjuk kicsit felmelegedni szobahőmérsékletűre. Így a hideg hús nem hűti vissza a sütőt, és biztosan egyenletesen fog átmelegedni a belseje is. Nem fog odaégni, sőt szaftosabb, finomabb lesz a végeredmény.
3. Nyers és sült ételhez külön eszköz dukál.
A grillezéshez szükséges konyhai eszközöket jó lesz idejében beszerezni. Legyen külön villa, csipesz, lapát, deszka stb. a nyers és a sült ételekhez. Mert amikor a nyers húst ráhelyezzük a grillre, majd készre sütve a tányérra emeljük, a villáról, csipeszről átkerülhetnek a nyers húson lévő baktériumok a kész ételre. Ugyanígy van a vágódeszkával, a tányérokkal és egyéb eszközökkel. Vagy folyton mosogatunk, törölgetünk a nyers alapanyagok után, vagy külön eszközöket használunk ezekhez.
4. Ne csak a tányérokat törölgessük.
A nedves, pácolt húsokat is töröljük át, mielőtt megsütnénk. Különösen faszenes grillnél, mert ha az olaj lecsöpög az izzó faszénre, akkor hamar lángra kap, és megégeti az ételt. Az égett olaj önmagában sem éppen egészséges… Nem kell aggódni, a törölgetés után nem fog kiszáradni a sovány hús sem, ha grillezés előtt kap egy szép szalonnatekercset bundának.
5. Az étel beesik a rácson.
Hő hatására könnyen változik a különféle ételek formája, alakja. A kisebb darabok, keskenyebb szeletek és zsírosabb ételek grillezésére ezért célszerű grilltálcát használni, amelyről nem fog semmi belepottyanni a tűzbe a rácsok között.
6. Piszkálódni, szurkálódni nem szép dolog!
Grillezés közben pláne. Felesleges percenként szurkálni, nyomkodni, fordítgatni a húsokat, hogy lássuk, átsültek-e. Mert ilyenkor kicsorog a szaftja, és gyorsan kiszárad. Hagyni kell, hogy szép lassan megbarnuljon, átsüljön. Ha a hús alsó felén egy kis kéreg képződik, leválik a grillrácsról, akkor kell csak megfordítani. Villa helyett pedig használjunk grillfogót vagy csipeszt, ezekkel nem folyatjuk ki belőle az értékes szaftot.
7. Ne legyen dugig pakolva a grillrács.
Ha sok barátot, rokont látunk vendégül, nagy a nyomás, hogy gyorsan elkészüljünk az étellel. Ez azonban könnyen fordítva sülhet el. Vagy odaéghet. A különböző húsoknak, halaknak, zöldségeknek ugyanis más a sütési ideje. Jobb mindent külön, ételfajtánként sütni, vagy külön rácson dolgozni velük. Egyszerűbb lesz odafigyelni az eltérő sütési időkre, nem kell kapkodni, és minden szép egyenletesen sül majd át.
8. Ráég a rablóhús a hurkapálcára?
Tökéletesre sült a rablóhús, a saslik, de nem akar lejönni a hurkapálcáról, csak darabokban? A száraz hurkapálca, bambuszpálca bizony magába szívja a zsírt, ami hamar odasül, sőt akár meg is gyulladhat sütés közben. Ez könnyen megelőzhető, ha a hurkapálcákat vízben áztatjuk egy órán át még a grillezés előtt. De ennél is egyszerűbb, ha hurkapálca helyett grillnyársat használunk. És sütőkesztyűt, mert a nyárs nyele felforrósodhat! Az alapanyagokat pedig úgy húzzuk a nyársra, hogy azok összeérjenek. Ne maradjon rés közöttük, de nem is kell összepréselni szorosra. Így szépen átsül minden egyes darab, nem szárad ki, sőt az ízek is összeérnek.
9. Ha elkészült a hús, még ne vágjuk fel.
Sokszor nehéz betartani, hogy azonnal nekiessünk az elkészült ételnek, hiszen végre a tányéron az isteni steak. De a munka után a húsnak is jót tesz egy kis pihenés. Ha rögtön felvágjuk, az összes benne lévő szaft kifolyik, ha viszont pihentetjük egy kicsit, akkor a szaft beszívódik a hús izomrostjai közé, és tökéletes ízélmény lesz.
10. Nemcsak húsevők gyűlhetnek össze a kerti partira!
Ne feledkezzünk meg a vegetáriánusokról, vegánokról sem. Nem mindenki szereti a húst, de számukra is rengeteg ínyencség készülhet a grillen. Használhatunk burgonyát, gombát, kukoricát, spárgát, paprikát, paradicsomot, padlizsánt, cukkinit, sárgarépát, hagymákat. A zöldségeknél arra kell ügyelni, hogy jóval rövidebb a sütési idejük a húsokénál. Elég gyengébb parázson grillezni őket, amíg még egy kicsit roppanósak maradnak. Látványos és praktikus, ha a zöldségeket is feldaraboljuk, és nyársra húzzuk. Bevállalósabbak pedig próbálkozhatnak grillapáton sütött vega pizzával is!
És persze a gyümölcsök se maradjanak ki: a banán, az alma, a körte, az ananász, de a barack is könnyen grillezhető. Nagy kedvenc lesz mézzel, csokival leöntve és fagylalttal tálalva.
11. Sütés után mindig meg kell tisztítani a grillt.
Legyen az faszenes, elektromos vagy gázgrill, nem szabad halogatni a tisztítást. Minél előbb, annál könnyebb. Mert ha már teljesen kihűlt a grill, nehezebb lesz róla lesúrolni a ráégett, rászáradt ételdarabokat. És mennyivel jobban indul majd a következő kerti parti, ha koccintással kezdődik, nem pedig takarítással!