Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Megszűnt az ügyfélszolgálat

10 tipp a karácsonyi készülődéshez

10 tipp a karácsonyi készülődéshez

A karácsony az egyik legszebb és legnagyobb ünnep, de az előkészületek gyakran inkább a stresszt, az idegeskedést, a kimerülést hozzák magukkal, semmint a békés, meghitt napokat. Hogy ne a túlélésről, hanem az átélésről szóljon az ünnep, adunk néhány tippet, amivel könnyebbé, egyszerűbbé és vidámabbá válhat a karácsonyi készülődés.

1. Mindenki írjon a Mikulásnak!

Vagy a Jézuskának. Kicsik és nagyok is. Így nem kell találgatni, ki mire vágyik, milyen ajándékokat kell beszerezni. Mindenki azt kapja, amit szeretne, amire igazán szüksége van. A legtöbb ajándék egyszerűen, néhány kattintással online is megvásárolható, ezzel rengeteg időt lehet megspórolni, nem beszélve a sorban állásról vagy a tömegben való tülekedésről.

És persze jöhet egy kis plusz meglepetés, saját készítésű, személyes ajándék is. Akár a konyhából! Például kandírozott gyümölcs, bonbon, szaloncukor, lekvár, fűszeres olaj, likőr vagy ehető karácsonyfadísz. Ezek a kis egyedi ajándékok akkor is jól jönnek, ha egy kollégát, kedvenc fodrászt vagy szomszédasszonyt szeretnénk köszönteni karácsonykor.

2. Legyen megtervezve a teljes menü.

Érdemes összeírni, mekkora vendégsereg várható, hány fő, hány étkezés, hány fogás. A két ünnep közötti napokra sem árt betervezni egy menüsort. Minden családnak megvan a maga karácsonyi klasszikusa: halászlé, rántott ponty, húsleves, töltött káposzta, gesztenyés pulyka, bejgli, zserbó, mézeskalács, mákosguba. De azt is számításba kell venni, ha allergiás, vegán, laktózérzékeny vagy diétázó vendég jön az ünnepekre. Készüljön nekik is néhány finom fogás.

Lehetőleg olyan karácsonyi menüt válasszon, amit nem egy nap alatt kell lefőzni. A hidegtálak, desszertek egy-két nappal korábban is elkészíthetők, sok idő spórolható a főzés előkészületeivel is. A zöldségeket előre fel lehet aprítani, a diót, mákot ledarálni, a pecsenyének való és panírozott húsokat, a töltöttkáposztát vagy a süteménytésztákat le lehet fagyasztani.

3. Spóroljon időt és pénzt a bevásárlással.

Ha már tudja, mit fog sütni-főzni, készüljön egy lista arról is, mit kell hozzá beszerezni. A nem romlandó alapanyagok és az italok már hetekkel korában megvásárolhatók. A nagybevásárlás ma már interneten, házhozszállítással együtt megoldható, sok-sok órányi időt, cipekedést takaríthat meg ezzel. Arról nem is beszélve, az üzletekben lépten-nyomon kirakott csábítóan akciós, ám felesleges termék árát spórolhatja meg.

Be lehet vonni a családot is a vásárlásba, és ha átveszik a feladatot, hála az okostelefonoknak, elkerülhető, hogy olyasmi kerüljön a kosárba, ami nem odavaló. Néhány fotó küldésével rögtön jóváhagyható vagy cserére ítélhető a portéka.

4. Szerezzen be minden szükséges konyhai eszközt.

Az ünnepi ételek hozzávalóinak beszerzése mellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy rengeteg lábasra, fazékra, tepsire, tálra, megannyi konyhai eszközre, tetszetős tálalóra, süteményformára és tárolóedényre lesz szükség. Időben át kell nézni az otthoni készletet, és megvenni mindent, ami hiányzik. Nemcsak a sütéshez, főzéshez kellenek majd eszközök, de az ünnepi tálaláshoz is, és valószínűleg a lakomázás után marad még sok sült, saláta, köret és édesség, amit el kell tenni. Vagy becsomagolni a vendégeknek.

5. A menetrend nemcsak az utazáshoz hasznos.

Készítsen egy precíz és betartható karácsonyi menetrendet, akkor nem fogja lekési a karácsonyt. Ajándékvásárlás, csomagolás, hentes, piac, takarítás, sütés-főzés, ünnepi dekoráció – legyen beütemezve minden tennivaló, vennivaló. Ha nem egyszerre kell elintézni, ha nem az utolsó napokban szakad minden a nyakába, akkor könnyen megy majd a csatlakozás, és lesz pár megállója a decembernek, amikor nyugodtan megpihenhet.

6. A nagytakarítás lehet gyors és karitatív is.

Van, aki szereti egyszerre letudni a nagytakarítást, de sokan az évvégi munkahelyi hajtásban csak halogatni tudják, míg végül karácsony előtt válik sürgető és idegtépő macerává. Nem kell várni az ünnepig, hétvégente egy-egy órát rá lehet szánni sorban egy-egy helyiség rendbetételére. Így alkalmankénti kis időráfordítással is elérhető a nagy tisztaság.

Időszerű a spájzban, kamrában, a konyhaszekrények polcain is rendet teremteni. Kidobni a lejárt szavatosságú készítményeket, és rendszerezni a vásárlás után kapkodva betuszkolt konzerveket, fűszereket, nassolnivalókat.

Az ünnepi nagytakarítás jó lehetőség a selejtezésre, a felesleges tárgyak, haszontalan holmik, ruhák kiválogatására, amelyek nagy részét fel lehet ajánlani különféle alapítványoknak, rászorulóknak.

7. Díszítsen az egész család!

Hacsak nincs bevált séma a díszítésre, érdemes egy kicsit szörfözni a neten, és ötleteket gyűjteni. Egy ízléses karácsonyi dekoráció rögtön ünnepi hangulatot varázsol, és kiváló stresszoldó is. Persze nem árt időben ellenőrizni az égősort, a díszeket, a fenyőtalpat, ne szenteste napján derüljön ki, hogy valami megrongálódott, széttört vagy sehol sem találni.

A lakás feldíszítését sem kell az utolsó pillanatra hagyni, a dekorálás egy részét már jóval korábban is el lehet kezdeni. Az ünnepi csillogás feldobja a korán sötétedő, borús téli napokat. Befogható az egész család, mindenkinek legyen meg a saját területe vagy feladata, belecsempészheti az ünnepbe a saját stílusát.

8. Teremtsen saját hagyományt.

Nem akar 2 méteres fával bajlódni? Hitelt felvenni ajándékvásárlásra? Senki nem szereti a halat a családban? Soha nem sikerül a bejgli? Ne akarjon elvárásoknak megfelelni, az ünnepben örömöt leljen, ne bosszúságot. Alakítson ki egyéni szokásokat, teremtsen saját karácsonyi hagyományokat. A nagy fenyő helyett lehet kis cserepes, vagy fenyőágak egy vázában. Megegyezhet a család jelképes összegű ajándéklimitben, saját készítésű meglepetésekben, közös ajándékokban a gyerekeknek. A halászlé helyett készülhet fűszeres, habcsókos narancskrémleves, bejglit pedig lehet készen is kapni.

9. Figyeljen oda másokra.

Az ünnepi készülődésben sokszor túl nagy jelentőséget tulajdonítunk az apró, bosszantó dolgoknak. Nézzen körül, vegye észre, hogy sokan vannak, akiknek nincs karácsonya, akiknek a hétköznapok is a nélkülözésről, a túlélésről szólnak. A nagytakarítás során kiszelektált ruhák, takarók, játékok, könyvek különleges ajándékokká válhatnak. Szánjon egy kis időt, energiát vagy pénzt jótékony célra. Könnyen talál olyan szervezetet, ahol besegíthet a munkába, anyagilag támogathatja a rászorulókat, vagy eljuttathatja a már feleslegessé vált, de másnak hasznos holmikat. Adni jó!

10. Nem kell mindennek tökéletesnek lennie.

Az együtt töltött idő a fontos. A család, a barátok, a meghitt hangulat. Nem számít, ha eltörik a csúcsdísz, ha megreped a bejgli. Fogadja meg a hasznos tippeket, legyen az ünnepi készülődés vidám és stresszmentes. Boldog karácsonyt!

Telefon:+36-70-546-6632

Elérhetõségek